Álmatlanság

Quality

Respect

Moving Forward

Published on Friday, November 17th, 2023 04:16:42 AM

Álmatlanság

Published on Friday, November 17th, 2023 04:16:42 AM


Az álmatlanság olyan alvászavar, amely világszerte sok embert érint. Különböző tényezők okozhatják, többek között a stressz, a szorongás és a gyógyszerek. Az álmatlanság megnehezítheti az elalvást és az alvás megtartását. Az álmatlanságban szenvedő emberek gyakran érzik magukat fáradtnak és ingerlékenynek napközben. Az álmatlanságra számos kezelés áll rendelkezésre, beleértve a gyógyszeres kezelést, a terápiát és az életmódváltást.


Először is, bárki lehet álmatlanságban szenvedő. Az álmatlanság egy állapot, nem pedig egy személy. Lehet egy éjszakára álmatlanságod, vagy az álmatlanság krónikus lehet.


Másrészt az álmatlanságban szenvedő az, aki álmatlansággal él. Nehézségeik lehetnek a gyakori elalvással, az éjszakai gyakori felébredéssel és az elalváshoz való visszatéréssel.

Az álmatlanságnak többféle típusa létezik, de a leggyakoribb az akut álmatlanság. Az álmatlanságnak ezt a típusát általában a stressz okozza, és néhány naptól néhány hétig tarthat. Ha már több mint egy hónapja alvászavarral küzd, akkor krónikus álmatlanságban szenvedhet.

Az álmatlanságra számos kezelés létezik, de a legjobb megoldás megtalálásához mindenképpen beszélnie kell egy szakemberrel. Egyeseknek gyógyszeres kezelésre lehet szükségük az alvás segítéséhez, míg másoknak csak életmódbeli változtatásokra lehet szükségük.


Az alváshiány következményei


Ha éjjel többször megébredünk, vagy túl korán kelünk és már nem tudunk visszaaludni szervezetünk hamar felhasználja tartalék energiáit. Gyorsan romlik a teljesítményünk, gyengül a memóriánk, rosszabb lesz a kedvünk is. A kevés alvás hatására nem tudunk dolgozni és kellő mértékben fókuszálni. Egyik legsúlyosabb hatása az álmatlanságnak, hogy nagy mértékben gyengití az immunrendszert is. Az alvás fontos szerepet játszik a hosszútávú memóriában is a mély alvási szakaszban rögzülnek az aznap tanultak is.

 

Addig is mi mit tehetünk a nyugodt pihenésért?


Változtassunk az eddigi alvási szokásainkon, ha álmatlanságban szenvedünk

  • Alakítsunk ki napirendet, lehetőleg ugyanakkor keljünk és feküdjön minden nap, hétvégén is!
  • Lefekvés előtt 4 órával már ne igyunk kávét és fekete teát.
  • Lefekvés előtt kerüljük a kék fényt, így a mobil tv és monitor kijelzőjének nézését. Inkább olvassunk egy könyvet az ágyban!
  • Ne együnk nehéz zsíros ételeket lefekvés előtt.
  • Viseljünk kényelmes pizsamát, sötétítsünk be vagy viseljünk szemfedőt. Zajos környezetben használhatunk füldugót is.
  • Kipróbálhatunk relaxációs gyakorlatokat is, pl meditáció.

Ha az álmatlanság már túl hosszú ideje fennáll, és a hétköznapi tevékenységekre is kihat, érdemes szakembert felkeresni, aki a szükség esetén további vizsgálatokat, vagy gyógyszeres kezelést is javasolhat.